Karta podniku - kde a jak si ji vyřídit? Kolik stojí?

  • DATACHO.cz
  • 16. 12. 2019

Karta podniku, potřebuje ji každý dopravce, aby mohl stahovat data z tachografů. K čemu přesně slouží? Kde ji vyřídíte? Kolik stojí a jakou má platnost? Ukládá se na ni něco? Nejen na tyto otázky si odpovíme v tomto článku, prošli jsme totiž celým procesem, tak abychom měli informace přímo z praxe.

K čemu slouží karta podniku?

Karta podniku slouží k autorizaci (laicky odemknutí) tachografu, kde tachografu dáme vědět, kdo chce stáhnout data. Jde o bezpečnostní mechanismus, tak aby tachograf vždy věděl, kdo si z něj stahuje data.

Kde ji vyřídím a co k tomu budu potřebovat?

Kartu podniku vyřídíte na stejném místě jako kartu řidiče (tedy na dopravním inspektorátu nebo obci s rozšířenou působností).

Potřebovat k tomu budete:

  • vyplnit žádost na kartu podniku (=> vyplníte na místě)
  • zaplatit správní poplatek za vydání karty 700 Kč
  • úředně výpis z obchodního rejstříku (=> vyřídíte na České poště za poplatek 100 Kč, pozor výpis má platnost 3 měsíce) Aktualizováno říjen 2022: Někteří úředníci s chybějícím výpisem nemají problém a vyjedou si jej sami z databáze
  • pokud žadatel není jednatelem společnosti, pak i úředně ověřenou plnou moc (soubor ke stažení níže)

VZOR PLNÁ MOC KARTA PODNIKU (klikněte pro zobrazení plné verze)

Pro zobrazení verze pro tisk klikněte na obrázek

Mohu plnou moc poslat datovou schránkou?

Ano, můžete. Akorát doporučujeme si prvně na daný úřad zavolat a informovat je o tomto. Často totiž je jedna schránka pro celý úřad, může ji vybírat jiné oddělení a nemusí dojít k předání této zprávy.

Jakou má platnost, kdy ji obdržím a mohu mít více karet?

Karta má platnost 5 let ode dne, kdy jste o ni požádali. Vyřízení karty trvá do 15 dnů, nicméně v našem případě byla na úřadě už po 4 dnech, s tím, že úředníci doporučovali zavolat týden po žádosti.

Počet karet podniku není omezen, můžete jich mít tak více a je na Vás, kolik jich budete mít. Za každou kartu se ale platí správní poplatek 700 Kč.

Ukládá se na kartu podniku něco? Musím ji stahovat?

Na kartu podniku se nezapisují žádné informace. Z výroby tam jsou zapsány informace držitele karty. Z tohoto důvodu kartu podniku nemusíte stahovat, stáhnout sice půjde, ale tím, že jsou na ní statické údaje a pouze o držiteli, tak je to zbytečné.

Kdo může být držitelem karty?

Držitelem karty může být jakákoliv fyzická osoba podnikající nebo právnická osoba. Nemusí přitom mít koncesní listinu, ani zapsaný obor silniční doprava v živnostenském/obchodním rejstříku.

Mohu stáhnout data z cizího vozidla na svoji kartu podniku?

Ano, ale pouze v případě, kdy tachograf je odemknutý. Tj. není zamknutý na daného provozovatele. Pak vyčtete všechna data. Pokud tachograf byl v určitou dobu zamknutý na daného provozovatele, tak data z tohoto období na jinou kartu nevyčtete a vyčtete pouze data z doby, kdy byl tachograf odemknutý. V takovém případě všechna data vyčte pouze ten, na jehož kartu byl tachograf zamknut a kontrolní orgány skrze kontrolní kartu.

Pokud Vás zajímá problematika více, pak můžeme doporučit články: